Dizel Kompresör Seçim

 Dizel Kompresör Seçim

Kompresör nedir? Fransızca kökenli bir kelime olan kompresör, gazları veya havayı atmosfer basıncından daha yüksek bir basınçla sıkıştırarak kullanmamızı sağlayan bir çeşit motorlu makinedir. Özellikle gaz türbinleri ve havayla çalışan pnömatik araçlarda kompresör kullanımı büyük önem taşımaktadır. 

 Çünkü gazın sıkıştırılıp sıvılaştırılması için duyulan basınç gücü, sadece kompresör ile elde edilebilmektedir.


Vidalı kompresör ise adını ana parçası olan vidadan almaktadır. Günümüzde son model kompresörler olarak lanse edilen vidalı hava kompresörleri, kendi iç sisteminde basıncı artırdığı için pistonlu olanlara göre daha verimli çalıştığı söylenebilir. Öte yandan pistonlu kompresör modellerine nazaran daha pahalı olduğu da aşikârdır. Yaygın olarak kullanılan iki farklı kompresör tipi vardır. Bunlardan ilki pistonlu kompresör, ikincisi ise vidalı kompresör olarak adlandırılır. Kullanıldıkları alana göre farklı büyüklük ve versiyonları olsa da, pistonlu kompresör modellerinin başlıca krank, karter, piston ve silindirden oluştuğunu söyleyebiliriz. Krank miline bağlı olan pistonların hareket etmesiyle silindirin içine havayı emerek sisteme yollayan pistonlu hava kompresörü, en yaygın kullanılan kompresörlerin başında yer almaktadır.

Yaygın olarak kullanılan iki adet kompresörü yukarıda tanımladık. Peki ya başka kompresör çeşitleri yok mudur? Elbette var.

Bunlar; hat filtreler, hava kurutucuları, hava tankı, kapasite kontrollü vidalı kompresör, şaseli kompresör, sessiz kompresör, seyyar vidalı kompresör, silobas kompresör, vidalı hava kompresör ve yağsız vidalı kompresör gibi modellerden oluşmaktadır. Görüldüğü üzere çok çeşitli olan kompresör modelleri, çalışma prensibi değiştikçe farklı isimlerle anılmaktadır. Bu durum elbette kompresör fiyatları açısından da farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır.

 Kullanıcıların kompresör seçimlerini yaparken ihtiyaç alanlarını ve kapasite ihtiyaçlarını düşünerek karar vermeleri, bu karara uygun modeller arasında da fiyat karşılaştırması yapmasının önemi bulunmaktadır.

 Genel olarak zemin ve iksa sistemlerinde seyyar vidalı tip kompresörler tercih edilir. Minikazık, Ankraj, Jet Grout ve Shotcrete uygulamalarında minimum 10 bar-12 m3 'den başlayarak, 14 bar-24 m3 kapasiteleri tercih edilebilir.

 

Ankraj uygulamalarında gerek sert zeminlerin delinmesi, halat atılması ve zemine enjeksiyon basılmasında kullanılan kompresörler, yüksek performansının yanı sıra düşük yakıt sarfiyatıyla da firmaları memnun etmelidir. Her ne kadar makina ekipman ve zemine göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak 24 lt ile 30 lt. arasında ki yakıt sarfiyatları zemin uygulamalarında baz alınabilir.(Bu yakıt sarfiyat değerleri ortalama olarak verilmiş olup herhangi bir netliği yoktur.)

 İhtiyacınız olan kapasite ve modeli belirledikten sonra, tercih edeceğiniz markanın servis ve yedek parça hizmetleri, makinenin ikinci el değerliliği, üzerinde bulunan motorun ortalama kullanım ömrü (Çalışma saati, normal şartlarda ortalama revizyon saati), makine üzerinde ki vida grubu satın alma sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardır.