Zemin Delgi Ekipmanları

Zemin Delgi Ekipmanları

AUGER: Kil,toprak,kaya vb. zeminlerde foraj yapmak için kullanılan burgu şeklindeki delgi ataçmanıdır.Kaya ve kil augeri olarak tercihe göre 4 kanat ve üzeri olarak imal edilebilir. Uçlarında bulunan elmas kesici uçlar yardımıyla delgi yapınında kullanılır.40 cm den 200-250 cm kadar çeşitli ölçülerde imal edilebilir.

 Auger

BAGE: Balçık ve mukavemeti düşük zeminlerde kullanılan delgi ataçmanıdır.Foraj esnasında malzemeyi kova içerisine alarak tekrar dışarı akmasını engeller. İhtiyaca göre tek kapak veya çift kapak olarak imal edilir.40 cm den 200-250 cm kadar çeşitli ölçülerde imal edilebilir.

 Bage

KAROTİYER: Auger ile gidilemeyen çok sert zeminlerde, uçunda daha güçlü elmasların kullanıldığı kova şeklinde delgi ataçmanıdır. Genelde kazıkların en dip kotlarıda kullanılan bu ataçmanla zemin soketlenip bırakılır.

 Karotiyer

TREMI: Foraj işleminden sonra beton dökümünde kullanılan huni ve belirli boylarda borulardan oluşan yardımcı ataçmandır.TWISTER: Muhafaza borusu gerektiren uygulamalarda makinanın şanzumanının altına akuple edilerek boruyu ağzına alır ve zemine basmada kullanılan yardımcı ataçmandır.MUHAFAZA BORUSU: Yumuşak,kumlu,mukavameti düşük zeminlerde foraj esnasında kuyunun çökmemesi için zemine sürülen demir borudur. 65 cm den 200-250 cm kadar ihtiyaça göre imal edilen delgi ataçmanıdır.ÇARIK: Muhafaza borusu gerektiren uygulamalarda zemine basılacak ilk borunun ucuna monte edilen delgi ataçmanıdır.